Darmowa dostawa od 1 200,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak dobrać oświetlenie hali produkcyjnej ?

2023-10-24
Jak dobrać oświetlenie hali produkcyjnej ?

Oświetlenie hali

W dzisiejszych czasach, poprawa wydajności i bezpieczeństwa w hali produkcyjnej to priorytet dla wielu przedsiębiorstw. Jednak często pomijanym, a równie istotnym czynnikiem wpływającym na te aspekty, jest oświetlenie. Wybór odpowiedniego oświetlenia w hali produkcyjnej to decyzja, która ma kluczowe znaczenie dla komfortu pracowników, jakości produkcji i efektywności energetycznej zakładu. W dzisiejszym artykule omówimy, jak to zrobić efektywnie i przyjrzymy się dwóm popularnym opcjom: halogenom LED z czujnikiem ruchu oraz lampom High Bay, pomagając zrozumieć, jakie korzyści niosą ze sobą te rozwiązania.

Oświetlenie przemysłowe

Oświetlenie przemysłowe to decyzja, która może znacząco wpłynąć na funkcjonowanie zakładu produkcyjnego. W kolejnych krokach przedstawiliśmy kluczowe aspekty, na które należy zwrócić uwagę podczas procesu wyboru właśnie tego oświetlenia:

Rozważ specyfikacje techniczne

Najważniejszym krokiem jest zrozumienie specyficznych potrzeb Twojej hali produkcyjnej. Przemyśl, jaki rodzaj produkcji jest prowadzony, jakie są najważniejsze obszary do oświetlenia, a także jakie są wszelkie wymogi normowe związane z oświetleniem w Twojej branży. Przykładowo, hale produkcyjne w przemyśle spożywczym mogą wymagać inaczej dostosowanego oświetlenia niż hale w przemyśle samochodowym.

Liczba i rozmieszczenie świateł

Dobór liczby świateł oraz ich rozmieszczenie jest kluczowy. Najważniejsze obszary produkcyjne powinny być intensywnie oświetlone, aby zapewnić dobre warunki pracy. Przy określaniu ilości lamp, zwróć uwagę na metry kwadratowe hali i jej wysokość. Warto również skonsultować się z profesjonalistą od oświetlenia, aby uzyskać optymalne rozwiązanie.

Technologie sterowania

Rozważ zastosowanie technologii sterowania oświetleniem, takich jak czujniki ruchu, które pozwalają na automatyczne włączanie i wyłączanie świateł w zależności od obecności pracowników. To może znacząco przyczynić się do oszczędności energii.

Wybierz źródło światła

Halogen LED

Halogen LED z czujnikiem ruchu jest znacznie bardziej energooszczędne niż tradycyjne żarówki. Oznacza to mniejsze rachunki za prąd i mniejszy wpływ na środowisko. Mają znacznie dłuższą żywotność niż tradycyjne lampy oświetleniowe jak np. świetlówki jarzeniowe, co oznacza, że nie trzeba ich tak często wymieniać. Dzięki temu zmniejsza się czas i koszty konserwacji, co jest szczególnie ważne w przypadku hal produkcyjnych, gdzie przerwy związane z wymianą źródeł światła mogą generować straty. Dodatkowo wyposażone w czujniki ruchu pozwalają na automatyczne włączanie się światła w momencie wykrycia ruchu. To znacząco przyczynia się do oszczędności energii, ponieważ światło zostaje włączone tylko wtedy, gdy jest to naprawdę potrzebne.

Lampy High Bay

Lampa High Bay oferuje intensywne oświetlenie, które jest szczególnie przydatne w halach produkcyjnych, gdzie dobra widoczność jest kluczowa. Lampy High Bay, zwane również lampami o wysokim zawieszeniu, to specjalnie zaprojektowane źródła światła, które znajdują zastosowanie w halach produkcyjnych, magazynach i innych przemysłowych pomieszczeniach o dużych przestrzeniach i wysokich sufitach. Te lampy zostały stworzone z myślą o efektywnym oświetleniu takich obszarów, a ich cechy i korzyści sprawiają, że są popularnym wyborem w środowisku przemysłowym. Jedną z głównych cech lamp High Bay jest ich zdolność do dostarczenia intensywnego oświetlenia. Dzięki specjalnie zaprojektowanym soczewkom emitują one równomierne, silne światło, które dociera do dużych obszarów pomieszczenia. To sprawia, że są idealne do hal produkcyjnych, gdzie wymagane jest dobre oświetlenie na znacznej wysokości. wykonane z trwałych materiałów, które są odporne na wstrząsy, drgania i warunki przemysłowe. Dzięki temu są niezawodne i rzadko wymagają napraw czy wymiany. Wykonane z trwałych materiałów są odporne na wstrząsy, drgania i warunki przemysłowe. Dzięki temu są niezawodne i rzadko wymagają napraw czy wymiany.

 

Wybór lampy przemysłowej do hali produkcyjnej to zadanie, które wymaga dokładnych analiz i dopasowania do indywidualnych potrzeb zakładu produkcyjnego. Odpowiednio dobrana lampa przemysłowa nie tylko zapewni dobre oświetlenie, ale również przyczyni się do efektywności, bezpieczeństwa i zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstwa. Dlatego warto poświęcić czas na dokładne rozważenie różnych opcji i ewentualnie skonsultować się z ekspertem od oświetlenia, aby dokonać najlepszego wyboru.

pixel