Darmowa dostawa od 1 200,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jaki zasilacz do taśm LED?

2023-01-20
Jaki zasilacz do taśm LED?

Jaki zasilacz do taśm LED? 

Chcesz stworzyć wyjątkowe oświetlenie za pomocą taśmy LED? Nie wiesz jaki zasilacz będzie odpowiedni? Przeczytaj nasz artykuł a dowiesz się jakie są rodzaje zasilaczy do taśm LED i jak je wybrać.

Tworzenie oświetlenia za pomocą taśm LED powinniśmy zacząć od wyboru odpowiedniej taśmy ledowej oraz zasilacza, który będzie odpowiadał za zasilenie naszej instalacji oświetleniowej. Najczęściej spotykane taśmy LED posiadają napięcie 24V lub 12V więc powinniśmy sięgać po zasilacze z takim napięciem. Ma to kluczowy wpływ na trwałość i jakość naszego oświetlenia, ponieważ nieodpowiedni zasilacz może spowodować awarię, a nawet uszkodzenie komponentów oświetlenia.

 

Co to jest zasilacz LED?

Jednym z ważnych elementów w działaniu produktów opartych o diody LED są zasilacze. W przeciwieństwie do tradycyjnego oświetlenia, oświetlenie LED nie jest podłączane bezpośrednio do sieci elektrycznej, lecz za pomocą zasilacza, który przekształca napięcie otrzymywane z sieci i dostosowuje je do potrzeb oprawy LED. Zasilacz LED to urządzenie, które reguluje i dostarcza energię potrzebną do pracy oświetlenia opartego o taśmy ledowe. Podobnie jak tradycyjne transformatory, przekształca on prąd przemienny z sieci 230V AC na niższe, bezpieczne napięcie. Pamiętać należy o tym, że zasilacze LED różnią się od tradycyjnych transformatorów również napięciem wyjściowym. Są to zasilacze, które przekształcają napięcie sieciowe w prąd stały, które wymagają diody LED do prawidłowej pracy. Zasilacz dostosowuje swoją moc wyjściową do właściwości elektrycznych taśmy LED, która zmienia się w miarę nagrzewania i długości pracy.

 

Jak dopasować zasilacz do taśmy LED?

To nie jest tak trudne jak się wydaje. Nie potrzebujemy wykwalifikowanego elektryka- możemy zrobić to sami. Wystarczy przeprowadzić weryfikację pod kątem kroków, które przedstawiliśmy poniżej:

 

Moc instalacji a moc zasilacza

Ilość potrzebnej mocy do prawidłowej pracy taśmy LED różni się w zależności od jej długości. Moc taśmy to ilość energii, jaką produkt zużywa podczas pracy. Wartość ta podawana jest najczęściej na metr taśmy lub na całą rolkę i wyrażana jest w jednostce Watt (W). Aby obliczyć, ile watów potrzebuje nasza taśma LED musimy pomnożyć moc taśmy LED przez jej długość np.

montujesz 10 metrów taśmy LED, która na 1m pobiera 5W, czyli na 10 metrów pobiera 50W* (10×5=50W)

*Pamiętaj jednak o tym, że moc zasilacza, jest jego maksymalną mocą wyjściową. Zalecamy wybór zasilacza do taśmy LED zawsze o mocy co najmniej 10% wyższej od mocy wymaganej przez naszą instalację. Znacznie to wydłuży trwałość zasilacza, który od tej pory nie będzie pracował na 100% swoich możliwości.

 

Napięcie zasilacza

Większość dostępnych taśm LED na rynku wymaga zasilania prądem o napięciu 12V lub 24V i taką informację znajdziemy w specyfikacji produktu. Zawsze wybieramy zasilacz do taśmy LED o takim samym napięciu wyjściowym.

 

Rozmiar też ma znaczenie

Często przy tworzeniu nowych aranżacji oświetleniowych lub przy modernizacji starego oświetlenia ogranicza nas miejsce, w którym możemy ukryć zasilacz przeznaczony do naszego oświetlenia. Dlatego też , przed zakupem zasilacza warto zweryfikować jego gabaryty. Co ważne, warto zachować dostęp do zasilacza, ponieważ zawsze istnieje ryzyko awarii, która będzie skutkował jego naprawą lub wymianą a to oszczędzi nam niszczenia ścian czy sufitów. W śród naszej oferty dostępne są zasilacze LED slim oraz LED slim meblowe, które nie wymagają dużej przestrzeni montażowej.

 

Wymagające warunki pracy? - zasilacz hermetyczny

Nic nie stoi na przeszkodzie aby zamontować taśmę LED wraz z zasilaczem na zewnątrz budynku lub jako oświetlenie LED w łazience. Potrzebujemy do tego produkty z klasą szczelności IP65 lub IP67, która zawsze jest określona w specyfikacji technicznej. Zasilacze hermetyczne o stopniu szczelności IP65 są wodoodporne i doskonale sprawdzą się do użytku w łazience czy w instalacjach zewnętrznych np. przy oświetleniu podbitki natomiast zasilacze z klasą szczelności IP67 są wodoszczelne i sprawdzą się w trudnych warunkach np. przy oświetleniu basenów.

pixel