Darmowa dostawa od 1 200,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jakie oświetlenie do przedpokoju? Podpowiadamy!

2023-05-24
Jakie oświetlenie do przedpokoju? Podpowiadamy!

Oświetlenie do przedpokoju

Oświetlenie funkcjonalne jest jednym z kluczowych elementów przy aranżacji korytarza. Dzięki dobrze przemyślanej strategii rozmieszczenia punktów świetlnych, nawet małe i nieprzestronne pomieszczenie może prezentować się estetycznie i stylowo. Światło jest doskonałym narzędziem do tworzenia iluzji optycznych i podkreślania walorów wizualnych wnętrza. Zapoznaj się z pomysłami na oświetlenie przedpokoju i dowiedz się, jak wykorzystać je w aranżacji swojej przestrzeni!

Nowoczesne oświetlenie do przedpokoju - dopasuj rodzaj oświetlenia do kształtu pomieszczenia

Posiadasz przedpokój połączony z korytarzem ?. Czy może jest to pomieszczenie kwadratowe lub prostokątne ? Kształt Twojego przedpokoju, ma wpływ na wybór odpowiedniej oprawy świetlnej, która spełni swoją rolę i będzie prezentować się najlepiej.
Jeśli przedpokój lub wiatrołap ma kształt zbliżony do kwadratu, warto rozważyć zastosowanie plafonu LED lub oprawy wbudowanej w sufit jak np. MERIL. Tego rodzaju lampa równomiernie oświetli pomieszczenie i podkreśli charakter wejścia do domu lub mieszkania. Polecamy plafon JASMIN, który sprawdza się i prezentuje wspaniale w przedpokojach naszych klientów. Dostępny w wielu kolorach i rozmiarach, posiada abażur wykonany z drewna w trzech ponadczasowych kolorach. Plafon zapewnia rozproszone i miękkie światło tworząc spektakularny efekt świetlny już od samego wejścia!

Przedpokój płynnie przechodzący w korytarz lub posiadający kształt prostokąta, a także zawierający zabudowaną szafę, możemy doskonale doświetlić za pomocą regulowanych reflektorów. Oprawy te pozwalają na precyzyjne skierowanie światła tam, gdzie jest potrzebne, i nadają przestrzeni odrębny charakter. Są one również lekkie i minimalistyczne w formie, co jest ważne w przypadku mniejszych pomieszczeń, aby nie przytłoczyć przestrzeni jak np. GLASO.

W przypadku długich korytarzy warto rozważyć zastosowanie opraw schodowych, które podświetlą drogę i staną się źródłem przyjemnego światła akcentowego, tworząc atmosferę i ułatwiając poruszanie się po domu.

Właściciele dużych, wysokich wiatrołapów i holów, na przykład w dużych domach z klatkami schodowymi i antresolami chętnie sięgają po ozdobne lampy wiszące, które można zamontować na różnych wysokościach. Z pewnością taki rodzaj lamp stanie się idealnym rozwiązaniem dla takiej przestrzeni.

Oświetlenie korytarza - jakie lampy będą najlepsze ?

Aby odpowiednio oświetlić korytarz, często konieczne jest zastosowanie nie jednej, ale dwóch lub nawet trzech lamp. Wybór ich wielkości i formy powinien zależeć od warunków panujących w pomieszczeniu. W przypadku standardowej wysokości, ale długiego i wąskiego korytarza, idealne będą oświetlenie punktowe rozmieszczone wzdłuż korytarza w prostej linii. Jeśli przedpokój jest nieco wyższy, warto rozważyć zastosowanie lamp wiszących lub opraw typu oczko, które mogą być zamontowane w suficie podwieszanym.

oświetlenie przedpokoju

Oświetlenie do przedpokoju sufitowe i nie tylko

W przedpokoju również możemy korzystać z dodatkowego oświetlenia, pomagając poprawić proporcje i uczynić go bardziej funkcjonalnym, zwłaszcza jeśli zawiera wiele mebli, takich jak szafa, szafka na buty czy siedzisko. Dodatkowe lampy będą również przydatne, gdy przedpokój jest połączony z salonem lub pełni rolę korytarza. Zapewni to bezpieczeństwo podczas poruszania się po domu i uniknie wrażenia "ciemnej strefy", która może wpływać negatywnie na wystrój wnętrza. Jakie rodzaje lamp są dostępne do wyboru? Jeśli dopiero projektujesz oświetlenie, warto rozważyć zastosowanie kinkietów. Te lampy ścienne zajmują niewiele miejsca, jednocześnie zapewniając odpowiednie oświetlenie wybranych elementów, takich jak lustro, stylowy wieszak czy obraz. Szczególnie przydatne okażą się kinkiety z regulowanym kloszem, które umożliwiają skierowanie światła na sufit, co optycznie powiększa przestrzeń przedpokoju, lub na ścianę, co dodaje wrażenia przestrzeni.

Oświetlenie przedpokoju - jakich błędów należy unikać ?

Na początek, jeśli posiadasz wysoki sufit w przedpokoju, unikaj świateł wpuszczanych lub wbudowanych, które są skierowane prosto w dół. Tego rodzaju oświetlenie prowadzi do marnowania energii i tworzenia ciemnych przestrzeni. Zamiast tego, wybierz lampy wiszące lub plafony, które mają bezpośrednie wiązki światła i pozwalają na równomierne rozpraszanie światła we wszystkich kierunkach.

Po drugie, zanim skoncentrujesz się na estetyce, upewnij się, ile światła i energii jest potrzebne do odpowiedniego oświetlenia przestrzeni. Jeśli nie jesteś pewien, jak to osiągnąć, warto skonsultować się z profesjonalistą. Chociaż projekt oświetleniowy może wiązać się z pewnymi kosztami, ostatecznie pozwoli uniknąć większych strat finansowych. Wybór niewłaściwego oświetlenia może prowadzić do marnotrawstwa pieniędzy i nieefektywnego wykorzystania przestrzeni, zwłaszcza gdy potrzebujesz wielu źródeł światła ze względu na układ pomieszczenia.

Wreszcie, nie ograniczaj się do jednego rodzaju opraw oświetleniowych. Warto dodać małe akcenty świetlne jak oprawy schodowe czy kinkiety, które dodadzą przyjemnego uroku. Umieszczenie dodatkowych źródeł światła obok luster w strefach wejściowych zwiększa praktyczność i sprawia, że przedpokój wydaje się większy i bardziej przyjazny.

pixel