Darmowa dostawa od 1 200,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Oświetlenie biurowe a zasady BHP: poradnik

2023-08-17
Oświetlenie biurowe a zasady BHP: poradnik

Oświetlenie w biurze BHP

W dzisiejszych czasach wiele osób spędza większość swojego dnia w biurach, pracując przy komputerze. Odpowiednie oświetlenie stanowi kluczowy element komfortu pracy, ale także wpływa na zdrowie i dobre samopoczucie pracowników. Warto jednak pamiętać, że przy projektowaniu oświetlenia biurowego należy przestrzegać również zasad Bezpieczeństwa i Higieny Pracy (BHP), by zapewnić optymalne warunki pracy i minimalizować ryzyko wystąpienia problemów zdrowotnych.

Dlaczego oświetlenie biurowe jest ważne ?

Komfort wzrokowy: Odpowiednie oświetlenie zapobiega zmęczeniu wzroku i napięciu oczu, co jest częstym problemem przy długotrwałej pracy przy monitorze.

Produktywność: Dobrze oświetlone biuro sprzyja wydajności i koncentracji pracowników. Niewłaściwe oświetlenie może prowadzić do spadku wydajności i jakości pracy.

Bezpieczeństwo: Brak odpowiedniego oświetlenia może zwiększać ryzyko wypadków i upadków w miejscu pracy.

Oświetlenie biurowe - podstawowe zasady:

Źródła światła: Wybierając źródła światła, warto postawić na oświetlenie naturalne oraz sztuczne. Okna powinny być odpowiednio zabezpieczone przed nadmiernym nasłonecznieniem lub odbiciem światła, które mogą powodować odblaski na monitorach. Jeśli zastanawiasz się jakie lampy są najlepsze do oświetlenia biura to sprawdź naszą ofertę oświetlenie biurowe.

Jasność: Intensywność oświetlenia powinna być dostosowana do rodzaju pracy wykonywanej w biurze. Ogólnie przyjmuje się, że na biurko powinno przypadać około 500-750 luksów, a na ogólną przestrzeń biurową – około 300 luksów.

Unikanie odblasków: Wszystkie źródła światła powinny być tak umieszczone, aby nie powodować odblasków na ekranach monitorów ani innych powierzchniach.

Kolor światła: Warto wybierać białe lub neutralne źródła światła, które odzwierciedlają naturalne światło dzienne. Kolory światła o ciepłej temperaturze barwowej mogą wpłynąć na zmęczenie wzroku.

Oświetlenie uzupełniające: Dobrze jest stosować oświetlenie uzupełniające, takie jak lampki biurkowe lub lampy podłogowe, aby zapewnić równomierne oświetlenie całego pomieszczenia.

Zasady BHP dotyczące oświetlenia biurowego:

  1. Minimalizacja ryzyka oślepiania: Źródła światła powinny być zabezpieczone w taki sposób, aby pracownicy nie byli narażeni na oślepianie ani rażenie światłem bezpośrednio w oczy.

  2. Zapobieganie odblaskom: W przypadku monitorów komputerowych ważne jest, aby unikać odblasków na ekranach, które mogą wpływać na komfort pracy i wzrok pracowników.

  3. Bezpieczne montowanie: Montując oświetlenie, należy przestrzegać standardów bezpieczeństwa montażu oraz unikać wystawania kabli i przewodów, które mogłyby stanowić zagrożenie.

  4. Unikanie nagłych zmian jasności: Nagłe zmiany jasności światła mogą wpływać na zdolność widzenia oraz komfort pracowników, dlatego warto stosować płynne regulacje.

  5. Ergonomia i organizacja przestrzeni: Projektując oświetlenie biurowe, uwzględnij ergonomię miejsc pracy oraz organizację przestrzeni, aby zapewnić płynność pracy i minimalizować przeszkody.

Pamiętaj, że odpowiednie oświetlenie biurowe to klucz do zdrowego i produktywnego środowiska pracy. Dbałość o zasady BHP przy projektowaniu oświetlenia przyczynia się do minimalizowania ryzyka wypadków oraz problemów zdrowotnych związanym z pracą w biurze. Inwestując w optymalne oświetlenie, inwestujesz w komfort i efektywność swoich pracowników.

pixel