Darmowa dostawa od 1 200,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Oświetlenie ogrodowe

( ilość produktów: 25 )

Lampy ogrodowe

Zadbana przestrzeń wokół domu jest jego prawdziwą wizytówką. Ogrody przydomowe pięknie prezentują się w świetle dziennym i większość właścicieli chce aby atuty ich ogrodów były widziane również nocą. Dodatkowo nocne życie toczące się w ogrodzie jest dla nas bardzo ważne, a ciemność w ogrodzie nie sprzyja naszemu bezpieczeństwu. Z tymi problemami uporamy się montując oświetlenie ogrodowe. Lampy ogrodowe są często montowane jako podświetlanie rabat kwiatowych, oczek wodnych czy altan oraz jako sposób wyraźnego oświetlania wytyczonych w ogrodzie ścieżek czy podjazdów. Lampa ogrodowa umieszczana jest jako elementy dekoracyjny, podkreślający piękno ogrodu czy elewacji domu oraz jako praktyczny element, który podnosi nasz komfort i bezpieczeństwo.

Oświetlenie ogrodowe - rodzaje

W zależności od aranżacji i stylu, w jakim stworzyliśmy naszą przestrzeń wokół domu, sięgamy po różne rodzaje oświetlenia ogrodu. Odpowiednio dobrane lampy ogrodowe są równie ważne jak dobór roślin czy innych elementów architektury w ogrodzie. Oświetlenie przedłuża czas korzystania z ogrodu i ułatwia poruszanie się po nim o zmroku. Dodatkowo spełniają funkcję dekoracyjną - dzięki nim stworzymy i podkreślimy wyjątkową atmosferę i niepowtarzalny charakter naszego ogrodu. Jeżeli zależy nam na doświetleniu domu np. oświetlenie drzwi wejściowych czy tarasu, to polecamy oprawy elewacyjne, które posłużą nam również do stworzenia wyjątkowej dekoracji świetlnej na elewacji budynku. W przypadku kiedy chcemy zamontować lampy ogrodowe oświetlające ścieżki w ogrodzie powinniśmy sięgnąć po lampy ogrodowe stojące jak np. słupki ogrodowe lub oprawy najazdowe, które doświetlą trasę dojazdową do garażu. Lampa ogrodowa stojąca świetnie sprawdzi się do oświetlania dużych powierzchni, ponieważ rzuca szeroki kąt światła doświetlając większy teren. W altanach nad stołem, na tarasie lub barierkach balkonu, często wieszamy girlandy ogrodowe, które cieszą się dużą popularnością ze względu na szerokie zastosowanie w tworzeniu dekoracji oraz niskie ceny. Lampy ogrodowe na prąd potrzebują zasilania, jednak kiedy nie posiadamy instalacji elektrycznej w ogrodzie z pomocą przychodzą nam lampy ogrodowe solarne takie jak: girlanda solarna czy naświetlacz solarny, które niewątpliwie są hitem w naszych ogrodach. Coraz częściej klienci poszukują wyłącznie lampy ogrodowe służących celom dekoracyjnym – wyjątkowo popularne w tej kategorii są lampy ogrodowe kule, które świetnie wyglądają pośród roślinności lub jako pojedyncza ozdoba na idealnie zielonym trawniku. Oferowane są w różnych średnicach i idealnie posłużą do stworzenia interesującej kompozycji w ogrodzie, aby nocą zabłysnąć i rozjaśnić przestrzeń wokół domu.

Jak rozmieścić lampy ogrodowe ?

Rozmieszczenie oświetlenia w ogrodzie jest niezwykle istotne. To właśnie lampy ogrodowe decydują o tym, jak komfortowe jest funkcjonowanie w obrębie naszego domu. Po odpowiednim dobraniu rodzaju lamp równie istotna jest decyzja o tym, gdzie zostaną one zamontowane. Wszystko bowiem zależy od wielkości terenu oraz ustalenia miejsc, które chcemy oświetlić. Po pierwsze zastanów się gdzie chcesz aby była zamontowana lampa ogrodowa. Dobrze jest wykonać spacer po ogrodzie i odegrać różne sytuacje, które będziemy realizować po zmroku jak np. grillowanie, kąpiel w basenie lub jacuzzi czy wjazd do garażu. W ten sposób łatwo zweryfikujemy czy w tych miejscach bezwzględnie potrzebujemy lampy ogrodowe. Dodatkowo warto mieć na uwadze, że oświetlenie ogrodowe daje nam możliwość doboru według własnych preferencji takich parametrów emitowanego światła jak moc czy barwa światła. Dzięki temu, może tworzyć za każdym razem inny klimat miejsca bez konieczności wymiany całej lampy ogrodowej. Lampy ogrodowe stojące umieszczone wśród roślinności emitują światło, które jest rozproszone przez liście. Taki efekt nadaje wyjątkowy klimat, jednak światło nie może być zbyt silne, bo zniszczy rośliny. W małych ogrodach nie sprawdzą się wysokie latarnie, podobnie jak dla dużych przestrzenni nie powinno się stosować wyłącznie opraw najazdowych. Jeśli więc mamy zarysowany wstępny plan w głowie, pozostaje nam nanieść swoje pomysły na kartkę. Plan ma nam pomóc ustalić nie tylko gdzie powinny być umieszczone lampy ogrodowe, ale również ile ma ich być oraz jakiej powinny być wysokości. Na szkicu dokładnie zaznaczmy wszystkie elementy ogrodu, które mogą stać się barierą lub odbijać światło jak ściana, drzewa czy oczko wodne. Rozmieszczając lampy ogrodowe zwróćmy uwagę czy nie jest ich za dużo, ponieważ przepych w ilości opraw oraz dodatkowo różne barwy światła mogą zepsuć cały efekt. Montując lampy solarne, zwróćmy uwagę by miały odpowiedni dopływ światła, który naładuje je podczas dnia. Natomiast lampy ogrodowe na prąd montujmy w taki sposób aby całe okablowanie było odpowiednio zabezpieczone przez przetarciem czy przegryzieniem przez zwierzę.

pixel