Darmowa dostawa od 1 200,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak odpowiednio dobrać barwę światła do pomieszczenia?

2023-01-03
Jak odpowiednio dobrać barwę światła do pomieszczenia?

Jak odpowiednio dobrać barwę światła do pomieszczenia?

 

Stoisz przed dylematem wyboru odpowiedniej barwy światła? nie wiesz jaką żarówkę zamontować w swoim domu, mieszkaniu czy biurze. W poniższym artykule sklepu LEDINGO.pl postaramy się rozwiać Twoje wątpliwości.

Barwa światła to drugi najważniejszy czynnik zaraz po natężeniu światła, który jest odpowiedzialny za prawidłowy dobór oświetlenia w naszych pomieszczeniach. Podczas gdy natężenie ma wpływ na ostrość widzenia, barwa światła w znaczący sposób decyduje o nastroju i atmosferze w danym pomieszczeniu. Błędnie dobrana barwa światła może przyczynić się do negatywnych odczuć, braku produktywności oraz złego samopoczucia. Klimat, w którym żyjemy skłania nas do korzystania w większej mierze ze światła sztucznego, ponieważ promieni słonecznych nie mamy w ciągu roku zbyt wiele. Sztuczne oświetlenie w każdym pomieszczeniu pełni różne funkcje, dlatego warto zastanowić się nad dobrym rozplanowaniem oświetlenia i doborze odpowiedniej barwy światła.

 

Rodzaje barw światła i ich wpływ na funkcjonowanie organizmu.

 

Co to jest barwa światła?

Barwa światła emitowana z opraw LED lub żarówek wpływa na zdolność do koncentracji, pracy czy relaksu. Naukowcy stwierdzili, że nie jest istotne czy jest to światło LED, czy naturalne światło słoneczne, za to istotne jest jego natężenie i barwa. Barwa światła zależy od temperatury barwowej i jest wyrażana w Kelwinach (K) – im wyższy jest ten wskaźnik, tym światło staje się bardziej „chłodniejsze”:

  • barwa ciepła to światło o temperaturze barwowej poniżej 3500K ( blask świecy emituje światło na poziomie od 1500K do 3000K)

  • barwa neutralna to światło o temperaturze barwowej od 4000K ale nie więcej niż 4500K

  • barwa zimna ma powyżej 5500K

Każda z wymienionych barw światła w inny sposób przyczynia się do pracy naszego organizmu. Dlatego też przyjmujemy zasadę, że:

  • Światło ciepłe nadaje wnętrzu przytulnej atmosfery, sprzyja wypoczynkowi oraz pobudza wydzielanie melatoniny (hormon snu). Znajdzie swoje zastosowanie w pomieszczeniach takich jak sypialnia.
  • Światło neutralne nie przekłamuje kolorów, dzięki czemu dobrze sprawdza się jako oświetlenie ogólne. Stosowane jest często w budynkach użyteczności publicznej i biurach.
  • Światło zimne silnie pobudza i sprzyja koncentracji. Stosuje się je w miejscach, w których wykonuje się prace wymagające dużej precyzji.

Projektując oświetlenie, warto mieć na uwadze wszystkie te zależności. W innym wypadku może dojść do sytuacji, w której montaż żarówki LED o zimnej barwie światła w lampce sypialnianej utrudni nam zasypianie a kinkiet łazienkowy z żarówką o barwie białej ciepłej nie pozwoli nam na wykonanie precyzyjnego makijażu.

<żarówki LED>

Czy można łączyć ze sobą różne barwy światła w jednym pomieszczeniu?

Wnętrza domowe, w przeciwieństwie do pomieszczeń użyteczności publicznych oświetlane są zwykle światłem o barwie ciepłej, ponieważ mają oddawać charakter bardzo przytulnych i ciepłych miejsc. Jednak nie każdy z nas ma szansę na posiadanie tak wielu pomieszczeń aby każde odpowiadało innym czynnością. Zazwyczaj jedno pomieszczenie pełni wiele funkcji, dlatego nie powinniśmy się bać łączenia różnorodnych barw światła. Pomoże nam w tym odpowiednie określenie czynności jakie chcemy wykonywać w danej strefie pomieszczenia. Dla przykładu w pomieszczeniu, które jest pokojem dziennym z wydzieloną kuchnią oraz strefą jadalnianą zamontujemy oświetlenie w trzech różnych barwach: pokój dzienny wieczorową porą stanie się dla nas strefą relaksu więc światło główne będzie posiadało barwę ciepłą jednak gdy zapragniemy poczytać naszą ulubioną książkę sięgniemy po doświetlenie lampą z chłodniejszą żarówką. Strefa z aneksem kuchennym oświetlona zostanie światłem neutralnym jednak nad blatem roboczym warto zamontować światło o barwie białej zimnej, która pozwoli nam w bezpieczny sposób przygotować posiłki. W miejscu z wydzielonym stołem, przy którym spożywamy posiłki warto zamontować lampę emitującą przytulne, ciepłe światło- takie otoczenie pozwoli nam na spokojnie celebrowanie.

pixel