Darmowa dostawa od 1 200,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Na jakiej wysokości zamontować włącznik światła i gniazdka? Praktyczny poradnik

2023-08-28
Na jakiej wysokości zamontować włącznik światła i gniazdka? Praktyczny poradnik

Jak podłączyć włącznik światła oraz gniazdko ?

Kiedy urządzamy swoje wnętrza, skupiamy się na wielu aspektach, takich jak wybór kolorów, mebli czy dekoracji. Jednak istnieją pewne szczegóły, które często umykają naszej uwadze, a które mogą znacząco wpłynąć na komfort codziennego użytkowania przestrzeni. Jednym z takich elementów są włączniki światła oraz gniazdka elektryczne – troszczące się o dostęp do energii elektrycznej serca każdego pomieszczenia. Choć może się wydawać, że ich umiejscowienie to kwestia drugorzędna, to właściwie zaplanowana wysokość montażu ma ogromne znaczenie dla funkcjonalności oraz estetyki danego miejsca.

Na jakiej wysokości włącznik światła ?

Włączniki światła to elementy, z którymi mamy najczęstszy kontakt, dlatego ich odpowiednie umiejscowienie jest kluczowe. Standardowa wysokość montażu włączników to około 120-150 cm od podłogi. Jest to zazwyczaj najlepsza pozycja, która umożliwia łatwe sięgnięcie po włącznik zarówno osobom dorosłym, jak i dzieciom. W przypadku drzwi wejściowych do pomieszczenia warto również pamiętać, aby włącznik umieścić tuż obok drzwi, co ułatwi włączanie światła zaraz po wejściu.

Na jakiej wysokości gniazdka ?

Wysokość montażu gniazdek elektrycznych jest zależna od rodzaju pomieszczenia oraz jego funkcji. Ogólnie przyjętą zasadą jest umieszczanie gniazdek na wysokości około 30 cm od podłogi. Jednakże istnieją pewne wyjątki:

Wysokość gniazdek w kuchni

W kuchni, gdzie znajdują się urządzenia takie jak lodówka, kuchenka mikrofalowa czy zmywarka, warto umieścić gniazdka na wyższej wysokości, około 110-120 cm od podłogi. Dzięki temu unikniemy zalania gniazdek przypadkowym zachlapaniem.

Wysokość gniazdek w łazience

W łazience również powinniśmy unikać umieszczania gniazdek nisko przy podłodze. Wysokość około 120-130 cm od podłogi jest tutaj rozsądnym wyborem.

Wysokość gniazdek w sypialni i salonie

W tych pomieszczeniach standardowa wysokość montażu gniazdek (około 30 cm od podłogi) zazwyczaj jest odpowiednia. Jednakże, jeśli planujemy umieścić niskie meble, warto dostosować ich pozycję względem gniazdek, aby były łatwo dostępne.

Wyjątki i indywidualne dostosowania

Należy pamiętać, że opisane wyżej standardy to ogólne zasady, ale zawsze warto dostosować je do swoich indywidualnych potrzeb. Osoby niskiego wzrostu mogą preferować nieco niższe umiejscowienie włączników i gniazdek, natomiast osoby z ograniczeniami ruchowymi mogą potrzebować wyższych pozycji, aby móc swobodnie korzystać z urządzeń elektrycznych.

Odpowiednie umiejscowienie włączników światła i gniazdek to istotny element projektowania wnętrz, który ma wpływ na funkcjonalność i komfort codziennego użytkowania przestrzeni. Przy wybieraniu wysokości montażu warto kierować się ogólnymi zasadami, ale również uwzględnić swoje indywidualne potrzeby i preferencje. Pamiętajmy, że celem jest stworzenie przyjaznego i funkcjonalnego otoczenia, które spełnia nasze oczekiwania.

pixel